Exkurzia do ART BRUT CENTRUM GUGGING

27.08.2016 23:11

 ART BRUT CENTRUM GUGGING

 

Pozývame vás na exkurziu do známeho centra Art Brut v Rakúskom Guggingu neďaleko Viedne.

 

Pri zrode centra stál psychiater Leo Navratil, ktorý koncom 50-tych rokov inšpirovaný študijným pobytom v Londýne, žiadal svojich blízkych aj pacientov, aby tvorili rôzne kresby pre experimentálne účely. Na svoje prekvapenie našiel medzi nimi aj ľudí umelecky nadaných. V roku 1970 sa uskutočnila prvá verejná prezentácia umelcov z Guggingu v galérii vo Viedni. V roku 1981 založil Navratil „Centrum pre umenie a psychoterapiu“, kde pozýval umelecky nadaných psychiatrických pacientov. Neskôr centrum prevzal Navratilov nasledovník Johann Feilacher a názov sa zmenil na Dom umelcov. V súčasnej dobe má Dom umelcov 12 obyvateľov, z toho 6 je umelecky aktívnych.

V rámci Domu umelcov je verejnosti sprístupnená izba, kde tvoril a žil umelec  s diagnostikovanou schizofréniou August Walla. August Walla je známy tým, že maľoval na verejné objekty. Jeho tvorba sa vyznačovala strachom z prázdnoty, čo vidno aj v jeho miestnosti, ktorá je pokrytá maľbami vrátane stien a stropu až sa akoby zlievajú do jedného veľkého umeleckého diela.

 

Okrem domu umelcov Art Brut Centrum pozostáva z múzea, galérie a ateliéru. V múzeu je možné vidieť diela od roku 1960 po súčasnosť, ktoré ponúkajú historický prehľad výtvarnej činnosti umelcov v Guggingu. Druhá časť múzea slúži ako výstavný priestor pre nestále expozície.

 

Počas exkurzie si prezrieme stálu časť expozície a dve aktuálne výstavy. Prvou je výstava rodáka z Bratislavy a autora modrej hviezdy, symbolu Gugggingu, Johanna Hausera „...der künstler bin ich!“ (som umelec!). A druhou „gugging.! meisterwerke“ - najvýznamnejšie diela umelcov z Guggingu.

 

Exkurziu obohatí tvorivý workshop na tému „gugging.! an introduction“.

 

V rámci centra je už desiatym rokom otvorený ateliér, ktorý ponúka možnosť slobodného tvorenia pod arteterapeutickým vedením. Navštevujú ho predovšetkým ľudia, ktorí sú alebo boli v psychiatrickej starostlivosti. Počas exkurzie budeme mať možnosť navštíviť aj tento ateliér a porozprávať sa s terapeutmi, ktorí ho vedú.

 

Trvanie exkurzie je od 10,30 hod. do cca 14,00 hod. vrátane 30 minútovej prestávky na obed.

Celkovo exkurzia zahŕňa:

 

-          Prehliadku areálu, stálej expozície a aktuálnych výstav – so sprievodcom

-          tvorivý workshop

-          Návštevu ateliéru a stretnutie s arteterapeutmi

-          Návštevu izby Augusta Wallu v dome umelcov

 

-          V prípade záujmu možnosť zastaviť sa na spiatočnej ceste v mestečku Klosterneuburg, kde sa nachádza 900 rokov starý barokový kláštor

 

Maximálny počet účastníkov a účastníčok je 15

 

Termín

 

7. októbra 2016 (zraz o 8,45 hod., návrat okolo 16,00 hod. – v prípade zastávky v Klosterneuburgu neskôr)

Cena

45 Eur (zahŕňa všetky vstupy, sprievodcu, dopravu, workshop, tlmočenie)

 

Doprava

 

Mikrobusom s odchodom z Bratislavy o 8,45 hod. Konkrétne miesto odchodu bude spresnené.

 

Strava

 

Stravu si účastníci a účastníčky zabezpečujú sami. Počas programu bude krátka prestávka na obed. Upozorňujeme, že v areáli centra nie je stravovacie zariadenie ani bufet. Na občerstvenie slúžia iba automaty.

 

Organizátor

 

OZ Artea, www.arte-terapia.sk

Kontakt: Katarína Mihinová, mail: katkaprobstova@gmail.com, tel: 0910 922 282