Arteterapeutický skupinový program zameraný na objavovanie zdrojov a posolstiev z detstva

20.06.2014 10:09

V mesiacoch apríl  a máj prebehol v priestoroch Centra pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie Bratislava I. arteterapeutický program v rozsahu 9 dvojhodinových stretnutí raz týždenne. Program bol určený pre odbornú aj laickú verejnosť, jednoducho pre všetkých, čo sa chceli v myšlienkach aj v obrazoch vrátiť do svojho detstva  a pozrieť sa na niektoré situácie a veci z odstupom času a trochu inak. Skupinu viedli poradenské psychologičky Katarína Mihinová a Ivona Rankovová a zúčastnilo sa jej 12 účastníčok a účastníkov rôzneho veku a povolaní.

Na úvod sa vždy zadala téma, na ktorú sa tvorilo (voľná kresba, koláž, práca z prírodnín, skupinový obraz). Druhá časť stretnutia patrila reflexii vytvorených diel, otázky kládli nielen psychologičky, ale aktívne sa zapájali svojimi komentármi a vlastnými skúsenosťami aj ostatní členovia a členky skupiny. 

 

Pripájam pár spätných väzieb od účastníkov a účastníčok programu:

"Dozvedel som sa o sebe, že by pre mňa v budúcnosti bolo vhodné udržiavať rovnováhu medzi spoločenským životom a súkromím, ktorú som mal v detstve.
Skupina mi dala možnosť novým spôsobom preskúmať moje detstvo a získať nové informácie a spätnú väzbu od ostatných účastníkov kurzu.
Najviac sa mi páčilo stretnutie, na ktorom sa robil spoloćný projekt ("ihrisko").a možnosť zapojiť sa doň.
Zmenil sa môj pohľad na druhých ľudí."
 
"Skupinaa bola pre mňa príjemnou aktivitou kde som mal okrem iného možnosť spoznať nových ľudí a príjemne stráviť voľný čas.Arteterapiu vnímam ako veľmi dorbý spôsob ako sa o sebe niečo nové dozvedieť. 
Témy sa mi páčili, a myslím si že boli vhodne zvolené.Vedenie vnímam ako veľmi príjemné a skúsené.Skupia bola veľmi dynamická, organizovaná s dostatkom pomôcok a vhodným priestorom v relatívne dobrom čase.Najviac sa mi páčila samotná tvorba diel.
Zmenil by som dĺžku stretnutí.Hodila by sa niekedy ešte pol hodina alebo hodina navyše aby sa mohla trochu predĺžiť tvorba aj reflexia."
 
"... ja som chodila ku vam a aj ked som nevedela co ocakavat, skor som rada pocuvala ostatnych, ich stories, tak to je a bola pre mna nova skusenost a rada pridem aj na dalsie vase terapie:) Nieco na tom kresleni, uzavretych kvetinacoch, konikoch, hradoch a pieskoviskach predsa len asi bude:)"